Darmowe Hotspoty

Jednym z popularniejszych sposobów bezpłatnego dostępu do internetu jest korzystanie z darmowych hotspotów.

Czym są Hotspoty?

Hotspot to zgodnie z definicją bezpłatny i otwarty punt umożliwiający dostęp do internetu najczęściej za pomocą łączności bezprzewodowej oferowanej przez standard WiFi.

Hotspoty są najczęściej rozmieszczone w centrach miast (np. rynki, skrzyżowania większych ulic, skwery, parki), w restauracjach (np. McDonalds), centrach handlowych (często po kilka hotspotów), hotelach, lotniskach, dworcach, salonach operatorów GSM a nawet w bibliotekach, domach kultury i niektórych środkach komunikacji miejskiej takich jak autobusy, pociągi czy metro. Hotspoty znajdziemy także w większości szkół wyższych i w niektórych szkołach średnich i gimnazjach.

 

Ile to kosztuje?

W większości przypadków nic! Tak jak już napisano powyżej korzystanie z hotspotów jest bezpłatne. Ich funkcjonowanie opłacają samorządy miejskie, właściciele punktów handlowych (jest to dodatkowa zachęta do skorzystania z oferty handlowej), przewoźnicy czy zarządy szkół.

Zdarzają się jednak hotspoty które wymagają opłacenia odpowiedniej kwoty za pomocą np. zdrapki lub karty kredytowej, dopiero potem korzystanie z usługi jest możliwe.

 

Gdzie jest haczyk?

Praktycznie nie ma żadnego! Co prawda większość z Hotspotów oferuje ograniczoną prędkość transferu danych lub po upływie określonego czasu zrywa połączenie, tzw. “Pingi” również nie są zazwyczaj zbyt niskie (im niższy “ping” tym szybsze wczytywanie stron www i bardziej komfortowe korzystanie z sieci i gier). Jednak oprócz tych drobnych niedogodności korzystanie z sieci jest dosyć wygodne i co najważniejsze całkowicie bezpłatne. Warto pamiętać o tym że działanie hotspotów jest ograniczone zazwyczaj do kilkuset metrów od centralnego puntu sieci – Access Pointa którego rolę odgrywa zazwyczaj router.

 

Jak korzystać z Hotspotów?

Jeżeli nie wiemy gdzie w danym mieście znajduje się Hotspot możemy skorzystać z mapy hotspotów: link do google

Często miejsca takie są oznaczone odpowiednimi tabliczkami, takimi jak np. ta poniżej:

 

hotspot tabliczka

 

Aby skorzystać z Hotspota musimy posiadać urządzenie wyposażone w bezprzewodową kartę sieciową standardu 802.11. Do tej grupy zaliczają się telefony komórkowe nowszej generacji, laptopy czy niektóre odbiorniki GPS lub zwykłe komputery PC wyposażone w odpowiednią kartę sieciową.

W konfiguracji sieciowej urządzenia należy odnaleźć Hotspot z którego chcemy korzystać i zezwolić na połączenie z nim. I to wszystko.

 

Co zyskujemy dzięki Hotspotom?

Korzyści są dosyć oczywiste – bez ponoszenia jakichkolwiek opłat mamy dostęp do sieci internet, możemy dzięki temu sprawdzić pocztę, wysłać zdjęcia z wakacji czy choćby zmarnotrawić wolny czas przeglądając filmy na Youtube 😉

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *