Aero2 wprowadza CAPTCHA

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami usługa bezpłatnego dostępu do Internetu wprowadziła konieczność wpisywania kodów CAPTCHA.

Mimo że 1 kwietnia to data która może sugerować że chodzi o żart prima aprilisowy, to właśnie tego dnia w sieci Aero2 rozpoczęła obowiązywać konieczność wprowadzania kodu CAPTCHA przy każdym wznawianiu połączenia – czyli co 60 minut.

Od wielu miesięcy zapowiadano wprowadzenie tego rozwiązania którego celem jest walka z użytkownikami pobierającymi znaczne ilości danych, nadwyrężających zdaniem Aero2 możliwości sieci. Według statystyk przedstawionych przez spółkę statystyczny użytkownik sieci generuje miesięcznie 2,5 GB ruchu w sieci, podczas kiedy ok 17% użytkowników generuje większy transfer danych niż komercyjni użytkownicy usługi. I to właśnie w nich wymierzone są nowe ograniczenia w korzystaniu bezpłatnego internetu Aero2, utrudnieniami zostaną jednak objęci wszyscy użytkownicy usługi.

Nowe rozwiązanie powoduje że co godzinę – przy każdym wznawianiu połączenia konieczne jest przepisywanie kodu captcha (a dokładniej RECAPTCHA) widocznego na ekranie telefonu lub komputera. Utrudnieniami nie będą objęci jedynie użytkownicy z dysfunkcją wzroku, którzy prześlą stosowne dokumenty do Aero2.

Oto oficjalna informacja którą znaleźć można na stronie:

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, informujemy, że od 1 kwietnia 2014r. wprowadzamy dla Korzystających z Bezpłatnego Dostępu do Internetu („BDI”) mechanizm CAPTCHA. Informacje na temat tego mechanizmu dostępne są tutaj. Osoby z dysfunkcją wzroku zapraszamy do zapoznania się ze specjalnie dla nich przygotowaną informacją tutaj. Mamy nadzieję, że wprowadzone zmiany przyczynią się do jeszcze szerszego upowszechnienia BDI i wyrównania szans w dostępie do Internetu dla osób wykorzystujących Bezpłatny Dostęp do Internetu zgodnie z decyzją Prezesa UKE, w szczególności wśród osób wykluczonych cyfrowo, nie mających innej formy dostępu do Internetu, które karty SIM BDI używają jako dostęp do wiadomości i poczty, czy przeglądania stron www.

Przez pierwszy tydzień od daty wdrożenia mechanizm CAPTCHA będzie wprowadzany sukcesywnie, tak aby każdy użytkownik mógł zapoznać się i przyzwyczaić do nowego sposobu autoryzacji, co oznacza że nie będzie konieczności wpisywania captcha przy każdym wznowieniu sesji.

 

Oto jak wygląda CAPTCHA Aero2 na ekranie telefonu:

captcha-aero2

Mimo że wielu użytkowników usługi kwestionowało zgodność z przepisami wprowadzonego utrudnienia, Urząd Komunikacji Elektronicznej twierdzi że nie łamią one postanowień regulaminu. Szerszą odpowiedź UKE na pytania użytkowników w tej sprawie znaleźć można tutaj.

Jak nietrudno się domyślić przyjęte rozwiązanie nie spotkało się z zadowoleniem użytkowników, których zdaniem lepsze byłoby np. wpisywanie captcha dopiero po wykorzystaniu danego dnia określonej ilości danych (np. kilkaset MB), ułatwiłoby to życie użytkownikom wykorzystującym Aero2 w niewielkim stopniu – np. do nawigacji lub sprawdzania poczty.

A co Wy myślicie o wprowadzeniu CAPTCHA w Aero2?

 

Aktualizacja – 04.04.2013

W związku z licznymi skargami użytkowników, UKE postanowił ponownie przyjrzeć się sprawie wprowadzenia kodów captcha przez Aero2. Urząd poprosił spółkę o dodatkowe wyjaśnienia dotyczące zmiany w funkcjonowaniu usługi, a także zasugerował zmianę sposobu prezentacji kodu captcha, ponieważ może on być nieczytelny nie tylko dla osób z dysfunkcją wzroku ale także dla zwykłych użytkowników.

Źródło: kliknij

Tutaj znajdziecie rozwiązanie kilku problemów spowodowanych wprowadzeniem captcha w Aero2 (m.in. związanych z przepisywaniem kodu, ustawieniami routerów itp): kliknij

4 komentarze

 1. Captcha została wprowadzona, ponieważ sieć Aero2 jest przeciążona. Zamiast modernizować – lepiej ograniczać użytkowników. Właściciel nie po to świadczy tą usługę byśmy z niej korzystali, ale by mieć koncesję na TV. Teraz poczułem się oszukany.
  Przecież to jest usługa dostępu do internetu – i do tego ma służyć bez względu na intencje. Można z niej korzystać non-stop, lub wcale.
  Może jeszcze wprowadzić jedynie słuszne dane które można pobierać? A może zakazać Facebooka?
  Według operatora: internet nie jest po to by z niego korzystać, ale tylko po to by go mieć.
  Będziemy żyć swobodnie dopiero gry to pokolenie wymrze.

 2. Tak sie robi biznesy przez pana solorza-kroka-podgorskiego, a, zapomnialbym żaka 🙂 wspanialy biznesmen jak i ten jego BDI 🙁 I on chce namawiac na LTE ? kapcie bedzie trzeba klepac na tym LTE, i jeszcze placic > “sikam go” i jego caly biznes od kanalu z reklamami w TV, przez telefonie, co nie dziala i okrada a teraz …szkoda slow na takich UBEKow

 3. Używałem do yanosika – miesięcznie przy dość intensywnym korzystanie nie zjada więcej niz 300 MB. A tu sytuacja ze jade na yanosiku, internet zdycha i wpisz tu sobie capatcha któro jest nieczytelne. Siedząc w domu dopiero za 5 razem czasem udaje się wpisac poprawnie :/

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *