Aero2 – problemy z IP i rozwiązanie

Podczas korzystania z darmowego internetu w Aero2 może zdarzyć się że zostanie Ci przypisany adres IP z pechowej puli utrudniającej  korzystanie z sieci.

Jak sobie z tym poradzić? Całkiem prosto!

Od czasu do czasu operator przyłącza do sieci kolejne adresy IP – jest to konieczne aby obsłużyć rosnące grono klientów.

Jak się ostatnio okazało – niektóre z tych adresów mogą być błędnie obsługiwane przez infrastrukturę sieciową Aero2 (a konkretnie przez serwer DNS który odpowiada za “tłumaczenie” adresów stron internetowych na bardziej zrozumiały dla serwerów adres IP). Skutkować to może tym że próba otworzenia jakiejkolwiek strony internetowej spowoduje wyświetlenie błędu.

Jak się okazuje rozwiązanie tego problemu jest dosyć proste (pomijając to że jest to raczej zadanie dla techników Aero2). A więc jeśli zdarzy Ci się że napotkasz objawy podobne do opisywanych powyżej to warto zastosować rozwiązanie opisane poniżej.

 

Opisywany przykład dotyczy systemu Windows XP, na pozostałych systemach z rodziny Windows wygląda to bardzo podobnie:

 

Wchodzimy w Panel sterowania, znajdź Połączenia sieciowe

 

Następnie szukamy połączenie z którego korzystamy i klikając na nie prawym klawiszem myszy wybieramy “Właściwości

 

 

W zakładce “Ogólne” szukamy„Protokół internetowy TCP/IP” lub „Protokół internetowy TCP/IP w wersji 4” – zaznaczamy ten element i klikamy poniżej na “Właściwości”

 

 

W kolejnym oknie zostawiamy zaznaczone “Uzyskaj adres IP automatycznie” oraz zaznaczamy “Użyj następujących adresów serwerów DNS

W rubryce “Preferowany serwer DNS” i “Alternatywny serwer DNS” wpisujemy kolejno:

208.67.222.222

208.67.220.220

– są to adresy DNS serwisu OpenDNS.com, lub tak jak na obrazku wyżej:

8.8.8.8

8.8.4.4

– są to adresy DNS serwerów Google.com

 

Klikamy “Ok” – od tej chwili, problemy z feralnymi adresami IP powinny zniknąć.

 

Należy pamiętać że opisywany sposób działa tylko w tej konkretnej sytuacji, nie jest to panaecum na wszystkie problemy z siecią Aero2.

6 komentarzy

  1. Wchodzisz w opcje sieci telefonu komórkowej
   Następnie punkty dostępowe
   Edytujesz punkt aero2
   I w miejscu serwer wpisujesz adres serwera dns
   208.67.222.222

 1. Witam
  Może tu znajdę pomoc. Aero2 w laptopie łączy się – systemem Win7, a w stacjonarnym na Win8 są problemy. Połączenie widać, a stron nie mogę otwierać. Mój modem to Huawei 169. W Top_netinfo i MP mam wszystko ustawione jak na Win7.

 2. Mam Aero w Huaweju E3131. Komputer jest stacjonarny z Windows XP, teraz na stałym łaczu z Netią. Próbuję złapać połaczenia z internetem przez Aero, ale komputer nie łączy z kartą. Na Huaweju pali się dioda (ciągły niebieski kolor) informując, że ma połaczenie z internetem. Karta była uruchamiana na innym komputerze (z windows7) Połączenie telefoniczne z Netią w tym czasie wyłączone i lipa, nic się dzieje. Czy ktoś mi podpowie co mam zrobić, czy coś ściągnąć na komputer (jakiś program, sterowniki, itp.), czy potrzebna jest jakaś jego nowa konfiguracja? Jestem laikiem. Jeśli ktoś mi podpowie co i jak mam zrobić, aby to ruszyło byłbym bardzo wdzięczny. Pozdrawiam

 3. “nie jest to vademecum na wszystkie problemy z siecią Aero2”
  ROFTL
  Raczej PANACEUM. No to sie usmiałem i mam humor na cały dzień.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *