Darmowy internet z Aero2

Telekomunikacyjna spółka Aero2 należy do Zygmunta Solorza-Żaka – właściciela między innymi telewizji Polsat i od niedawna Polkomtela (sieć Plus GSM).

Aero2 jest operatorem telefonii komórkowej i jako pierwszy w Polsce operator oferuje usługę w technologii LTE.

Od 10 listopada 2009 Aero2 posiada koncesję na użytkowanie częstotliwości 2570-2620 MHz na obszarze całego kraju dzięki której może oferować usługi szerokopasmowego internetu w technologii LTE TDD.

To było trochę suchych faktów, tym jednak co interesuje nas najbardziej jest to że Aero2 w ramach uzyskanej koncesji musi udostępniać bezpłatny dostęp do internetu na terenie Polski! Aero2 udostępnia niniejszym od dnia 10.05.2011r. bezpłatny dostęp do sieci.

Co to oznacza? Ano to że każdy chętny posiadający odpowiedni sprzęt (komputer, telefon komórkowy) i będący w zasięgu sieci, może bez żadnych opłat, w 100% legalnie korzystać z dostępu do sieci.

 

Jaka jest prędkość takiego internetu?

W pierwszym roku istnienia usługi prędkość można osiągnąć prędkość do 256 kbit/s (tyle samo na pobieranie i wysyłanie danych). Nie jest to oczywiście w dzisiejszych czasach prędkość powodująca u kogokolwiek opad szczęki, jednak już przy tej prędkości można dość swobodnie przeglądać strony www, oglądać filmy np. na Youtube (z wyłączeniem jakości HD), czy pobierać niewielkie pliki.

Dla porównania – przy tej prędkości internetu w ciągu godziny pobierzemy ponad 30 piosenek w formacie MP3 a pobranie pliku o wielkości 700 MB zajmie ok. 6 godzin.

Łącznie w ciągu miesiąca uda nam się (w optymalnych warunkach) pobrać maksymalnie 82 GB co jest już wartością całkiem przyzwoita i za którą u każdego “normalnego” operatora musielibyśmy słono zapłacić.

W drugim roku istnienia usługi czyli po 10 maja 2012r. prędkość internetu w Aero2 zostanie podwojona i będzie wynosić 512 kbit/s!

Warto tutaj zaznaczyć że Aero2 nie stosuje żadnych limitów w ilości pobieranych danych!

Ograniczenia są tylko dwa: o maksymalnej prędkości napisaliśmy powyżej, drugim ograniczeniem jest to że co 60 minut połączenie z internetem jest zrywane, jednak nie jest to problemem ponieważ można automatycznie je wznowić.

 

Co zrobić aby zacząć korzystać z darmowego internetu w Aero2?

Aby zacząć korzystać z internetu w Aero2 należy posiadać odpowiedni modem. Listę kompatybilnych modemów znajdziesz tutaj: listaJeżeli nie posiadasz modemu, możesz go znaleźć np. na Allegro lub w sklepach z akcesoriami komputerowymi. Koszt to ok. 100 zł. za najtańsze modele.

Drugą rzeczą bez której korzystanie z Aero2 będzie niemożliwe jest karta SIM którą należy uzyskać od operatora. Aby to zrobić należy wysłać do Aero2 odpowiedni wniosek oraz uiścić kaucję zwrotną w wysokości 20 PLN. Kwota ta jest zwracana po zakończeniu korzystania z usługi. Procedurę uzyskania karty SIM znajdziesz tutaj: procedura zamawiania Aero2

Przed skompletowaniem potrzebnych akcesoriów warto sprawdzić czy w Twoim miejscu zamieszkania możliwe jest korzystanie z internetu oferowanego przez Aero2.

 

Jaki jest zasięg Aero2?

Zasięg sieci sprawdzisz na poniższej mapce:

 

Kwestia ostatnia po co o tym wszystkim piszemy? Głównie dlatego że sama spółka Aero2 nie kwapi się zbytnio reklamować świadczoną przez nią usługę bezpłatnego dostępu do internetu. Jest to całkowicie zrozumiałe z ekonomicznego punktu widzenia – po co reklamować coś co jest bezpłatne i nie można na tym zarobić? Na szczęście macie nas! 😉

 

Przydatne linki:

Duża mapa zasięgu Aero2

Lista kompatybilnych modemów

Procedura zamawiania Aero2

 

Na tym kończymy ten wpis, jeśli uważacie go za przydatny lub macie jakieś pytania – piszcie je w komentarzach.

 

10 komentarzy

  1. Melduję , że w miejscowościach Otwock , Karczew , Warszawa ( woj.Mazowieckie ) jest bardzo dobry zasięg sieci Aero2 natomiast w miejscowości Olesno i okolicznych wsiach ( woj.Opolskie ) totalny brak zasięgu ;(

    1. IP jest zmienne. Niestety Aero2 średnio nadaje się do większości gier sieciowych z uwagi na dosyć wysokie pingi, co skutkuje lagami w grze.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *