Aero2 na telefonie komórkowym

Najpopularniejszym sposobem korzystania z Aero2 jest oczywiście modem podłączony do PC-ta. Możemy to jednak zrobić także za pomocą komórki!

Jeżeli nie posiadamy odpowiedniego modemu kompatybilnego z Aero2 być może uda nam się połączyć z siecią za pomocą zwykłego telefonu komórkowego!

Jak to zrobić?

Do korzystania z Usługi Bezpłatnego Dostępu do internetu wymagane jest posiadanie “urządzenia telekomunikacyjnego” kategorii 10 obsługującego transmisję danych w technologii HSPA+ w paśmie 900 MHz lub kategorii 3 obsługującego transmisję danych w technologii TD-LTE w paśmie 2500 MHz.

Takim “urządzeniem telekomunikacyjnym” może być odpowiedni modem, ale może nim być też np. telefon komórkowy spełniający powyższe wymagania.

 

Jak sprawdzić czy Twój telefon jest kompatybilny z Aero2?

Wystarczy sprawdzić czy telefon korzysta z sieci 3G w paśmie 900 MHz. Możemy to zrobić np. za pomocą serwisu gsmarena.com

Za pomocą wyszukiwarki w prawym górnym rogu wpisujemy nazwę naszego telefonu i sprawdzamy czy w rubryce “General” wyszczególnione jest “3G Network” i pasmo “900 MHz” tak jak na przykładzie poniżej:

3g aero2

 

Jeśli nasz telefon jest zgodny z podanymi wyżej wymaganiami to jest bardzo prawdopodobne że będzie poprawnie komunikował się z Aero2. W regulaminie usługi jest zapis o tym że urządzenie telekomunikacyjne musi znajdować się w kategorii 10 co oznacza że może ono obsługiwać prędkość 14Mbit/s do klienta, jednakże obecnie warunek ten nie jest przestrzegany i obsługiwane są także wolniejsze urządzenia (w tym także komórki).

 

Jak skonfigurować telefon do pracy z Aero2?

Zgodnie z danymi zamieszczonymi na stronie: http://aero2.pl/bdi.html

Przy konfiguracji połączenia internetowego należy wpisać punkt dostępu

APN:

darmowy

UŻYTKOWNIK

pozostawić puste

HASŁO:

pozostawić puste

Ustawienia sieci:

wszystkie parametry ustawić na automatycznie pobierane z serwera (adres IP, serwery DNS)

Jeżeli już udało nam się połączyć z siecią Aero2 to możemy albo poprzestać na korzystaniu z darmowego internetu na ekranie komórki albo zastosować telefon jako modem podłączony do komputera. W tym drugim przypadku telefon musi jednak oczywiście oferować taką możliwość, należy sprawdzić to w dokumentacji lub w internecie.

Jeżeli telefon obsługuje funkcję “Wi-Fi tethering” to można także zastosować go jako router Wi-Fi i korzystać z internetu Aero2 na kilku urządzeniach (telefony, tablety, komputery PC).

37 komentarzy

 1. Z tego co się zorientowałem to Aero2 działa na telefonach Nokia E63 oraz ASUS P750 . To są jedyne urządzenia mobilne do tej pory działające z Aero2 po przystępnej cenie ( ok 300 zł )

  1. M.Trybulak napisałeś że Aero2 działa z Asusem P750. Jestem posiadaczem owego zestawu czyli Asusa P750 i karty aero2. niestety po wielu próbach nie udało mi się połączyć z internetem. Czy problem może leżeć po stronie Romu? dodam tylko że na Omni B7610 aero chodzi bez problemu.

  2. Kolego M.Trybulak, zarówno Nokia E63 jak ASUS P750 nie powinny być używane w Aero2, bo nie spełniają wymogu regulaminowego prędkości czyli słynna kategoria 10. Operator może Cie wyłączyć, a co gorsza zablokuje Twoją kartę SIM. Spore ryzyko. Lepiej spełnić te wymogi, bo własnym podpisem się na nie zgodziłeś, poza tym obniżasz prędkość innym

  3. Nokia Nokia E63 nie ma w specyfikacji możliwości odbioru Aero2 i jest kilka chinskich smartfonów odbierajacych Aero2. prymaaprylis chybna to był tyle ze dzien za pożno

 2. Feralny obrazek został podmieniony żeby nikogo nie wprowadzać w błąd.
  Co do telefonów to ze swojej strony mogę polecić m.in. nieco leciwego LG GT 540, którego na aukcjach można dostać już za ok 150 zł. Działa na nim także tethering przez WiFi i USB 🙂

  1. Witam wszystkich. Czy ktoś testował LG GT540 Optimus w Aero2? Teoretycznie obsługuje HSDPA 900 / 2100. Zastanawiam się nad kupnem, a nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat. Pozdrawiam

   1. Ja sprawdzałem ponieważ sam go posiadam. Sprawdzone na kilku romach opartych o Cyanogenmod. Na romach stockowych opartych o Androida 2.1 również musi działać. Wystarczy poprawnie skonfigurować APN (ustawienia -> opcje bezprzewodowe -> sieci komórkowe -> punkty dostępowe -> nowa nazwa APN):

    Nazwa: aero2
    APN: darmowy
    Proxy: [nie ustawione]
    Port: [nie ustawione]
    Nazwa użytkownika:
    Hasło: [nie ustawione]
    Serwer: [nie ustawione]
    MMSC: [nie ustawione]
    Proxy dla wiadomości MMS: [nie ustawione]
    Porty MMS: [nie ustawione]
    MCC: 260
    MNC: 17
    Typ uwierzytelnienia: Brak
    Typ APN: [nie ustawione]

    Należy także skonfigurować poniższe opcje tak jak niżej:

    Sieć komórkowa: transmisja danych włączona
    Tryb sieci: tylko WCDMA
    Dane w roamingu: wyłączone
    Używaj tylko sieci 2G: wyłączone

 3. Mam pytanie.
  Od jakiś dwóch miesięcy kolega ściągnął mi internet na tel. nie wiem czy to jest istotne ale piszę na wszelki wypadek. jestem w sieci 36i6. i za internet płacę 9 zł miesięcznie. Tylko że od dwóch dni zamiast sieci Plus która zawsze pokazuje mi się na ekranie głównym pojawia sie Aero 2.
  Co niestety powoduje że nie dochodzą mi smsy do póki ona nie zniknie i nie pojawi się znów Plus.
  Jak zrobić żeby to Aero 2 już się nie pojawiało ??

  1. Masz w telefonie dwie karty SIM? Jeśli tak to wyjmij tą z Aero2 i po kłopocie, ewentualnie wybierz na sztywno operatora z usług którego zamierzasz korzystać w konfiguracji telefonu.

   1. Nie w telefonie mam tylko jedną kartę SIM. Postaram sie zrobić tak jak jest napisane 🙂 Z góry dziękuję 😉

 4. Aero2 działa na mojej komórce LG GT540 jednak chciałabym go zastosować jako modem by móc korzystać z internetu na moim komputerze.
  Zainstalowałam program LG SUITE IV na moim PC, dzięki któremu teoretycznie można podłączyć się do internetu poprzez telefon. W parametrach jednak nie ma sieci AERO2. Jak więc skonfigurować PC abym wreszcie mogła podłączyć się do internetu? Dziękuję z góry za pomoc.

  1. W moim przypadku wystarczyło skorzystać z opcji “Teethering” w ustawieniach telefonu. Funkcję tę obsługują specjalne, zmodyfikowane wersje oprogramowania dla tego telefonu takie jak Cyanogenmod lub np. ten: http://minilink.pl/QIbN0E
   Możliwy jest teethering poprzez USB lub Wi-Fi.
   Możliwe jest też skorzystanie z “teetheringu” za pomocą aplikacji dostępnych w markecie Google.

 5. Aero2 działa także w nokii 6210 navigator,mozliwe jest połączenie komputera z internetem za pomocą telefonu podłączonego usb 🙂

 6. Poczytałem trochę o tym Aero2,Wyczytałem że karty z plus też łapią Aero2(od nie dawna Aero2 jest wykrywalna pod nazwą Plus),ustawiłem w telefonie(SE wt19i) z kartą w plusie,w ustawieniach siecowych stworzyłem nowy profil i ustawiłem tak jak jest wyżej,zapisałem, i wybrałem ten profil,internet działa ale nie wiem czy korzysta z tego Profilu(aero2) czy z plusowskiego profilu

  1. Nie ma technicznej możliwości aby za pomocą karty SIM innego operatora korzystać z Aero2. Co najwyżej sieć Aero2 jest w telefonie widoczna w dostępnych sieciach.

 7. Samsung i5700. Działa wspaniale. Jak nam w domku siądzie dostawca to korzystamy z tego telefonu jako punktu dostępu dla 3 laptopów. Wolno bo wolno ale lepiej to niż nic…

  1. Mam takie same telefony, na Gio Aero2 śmiga bez problemu, ale nie mogę za nic uruchomić go na N6120c, mógłbyś podać wszystkie opcje jakie ustawiłeś?

 8. Witam,
  zakupiłem telefon Quantum 4 firmy Goclever na dwie karty przystosowany do Aero2, telefon jest Ok ale niestety nie mogę na nim ustawić żeby chodził internet z Aero2.
  Wszystko ustawiłem jak jest napisane przez użytkownika “admin” i nic sygnał jest na wskaźniku na full a internetu nie ma.
  Może ktoś podpowie jakie powinny być ustawienia?

 9. Na Lumi625 śmiga jak złoto, jako internet w telefonie i jako punkt dostępowy. telefon jest z nie lubianym winphonem….ale,
  wszystko da się polubić 🙂

 10. A ja mam pytanie: jak skonfigurować aero2 w se aino? ( U10i) utworzyłem nowe konto internetowe z nazwą pktu dostępu ‘darmowy’ resztę zostawiłem jak było. I nie działa. Pomóżcie:(

 11. Witam chciałbym się dowiedzieć czy mój telefon będzie działać z kartą SIM Aero2, co mam zrobić aby być zadowolonym klientem sieci Aero2

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *